Wydawnictwo Uniwersytetu
Medycznego we Wrocławiu

Czasopisma naukowe
Podręczniki, skrypty

WYDAWNICTWO Z LISTY MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI

Książki

Sprzedaż książek

Zamówienia mailowe (możliwość wysyłki): zamowienia@umw.edu.pl
Stacjonarnie: część administracyjna Centrum Naukowej Informacji Medycznej,
ul. Marcinkowskiego 2–6, parter, p. 0A 111.1
Płatność w siedzibie gotówką i kartą

 

Nasze publikacje

Wrocławski Szpital im. Cesarzowej Augustyny
Autorzy: Małgorzata Wójtowicz, Dariusz Patrzałek
Wrocław 2024
ISBN: 978-83-7055-692-1
Liczba stron: 152
Format: A4
Oprawa: twarda
111 zł
Z historią Wrocławia nierozerwalnie związane są dzieje jego szpitali, które rozsiane niegdyś po całym mieście, zaczęły w ostatnich latach znikać z jego krajobrazu. Taki los spotkał Państwowy Szpital Kliniczny nr 3 mieszczący się przy ulicy Poniatowskiego, który tuż po wojnie zajął miejsce założonego jeszcze w pruskim Wrocławiu Szpitala im. Cesarzowej Augusty. Dziś jego gmachy znajdują się w obrębie osiedla Lokum Vena, uznawanego za przykład wzorowej adaptacji budynków użyteczności publicznej na potrzeby mieszkalnictwa. Książka przedstawia szczegółowo proces powstawania i kolejne etapy rozbudowy szpitala, a także adaptację . Autorzy, wplatając jego dzieje w historię miasta, przyglądają się najdrobniejszym detalom wystroju budynków. Snują w ten sposób opowieść o architekturze i ludziach, historii i teraźniejszości, o głośnych i cichych bohaterach Wrocławia, o tych zasłużonych dla miasta placówkach i życiorysach osób, które z poświęceniem niosły pomoc mieszkańcom.
Postępy w pediatrii. Wybrane zagadnienia. Tom I
Redakcja naukowa: Alicja Chybicka, Andrzej Stawarski
Wrocław 2024
ISBN: 978-83-7055-688-4
Liczba stron: 592
Format: A4
Oprawa: twarda
Pobierz fragment podręcznika
282 zł
W pierwszym tomie podręcznika Postępy w pediatrii. Wybrane zagadnienia, który właśnie się ukazał, szeroko i w przejrzysty sposób omówiono zagadnienia z neonatologii, alergologii i pulmonologii, kardiologii, gastroenterologii, wybranych wad metabolizmu oraz nefrologii. Książka powstała na podstawie doświadczeń autorów z ich pracy klinicznej oraz najnowszych zaleceń i danych literaturowych dotyczących leczenia dzieci. W poszczególnych rozdziałach autorzy przedstawili rozpoznanie, diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia różnych chorób wieku dziecięcego. Podręcznik adresowany jest zarówno do studentów medycyny, lekarzy w trakcie specjalizacji, jak i doświadczonych praktyków. Mamy nadzieję, że zainteresuje szerokie grono czytelników, studentom przyda się w nauce i poszerzaniu wiedzy, a lekarzom w pracy zawodowej. Kontynuacją będzie tom drugi, który zostanie wydany już wkrótce.
Wybrane zagadnienia z chemii żywności z elementami analizy jakościowej
Redakcja naukowa: Halina Grajeta, Anna Prescha
Wrocław 2024
ISBN: 978-83-7055-691-4
Liczba stron: 320
Format: B5
Oprawa: miękka
Pobierz spis treści
89 zł
Chemia żywności podana zwięźle, a zarazem wyczerpująco. Białka, woda, barwniki, słodziki… Systematycznie i jasno przekazana jest tu wiedza o nich i innych składnikach żywności i dodatkach. Oprócz charakterystyki związków, uzupełnionej ich wzorami, w książce zawarte są również ćwiczenia z analizy jakościowej pozwalające istotnie rozszerzyć warsztat badawczy. Przydatna i bardzo pomocna pozycja do biblioteki badacza.
70 lat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Wrocław 2020
ISBN: 978-83-7055-682-2
Liczba stron: 384
Format: A4
Oprawa: twarda
350 zł
-
O tym jak kamień spadł mi z… nerki, czyli DIETA w kamicy układu moczowego
Autorzy: Karolina Sienkiewicz, Łukasz Nowak, Wojciech Krajewski, Magdalena Krajewska, Bartosz Małkiewicz, Tomasz Szydełko
Wrocław 2022
ISBN: 978-83-7055-681-5
Liczba stron: 108
Format: B5
Oprawa: miękka
59 zł
Książka dedykowana jest osobom, które zmagają się z kamicą układu moczowego. W przystępny sposób informuje o wdrożeniu odpowiedniego żywienia, zwiększeniu lub ograniczeniu niektórych składników diety, a także zawiera zalecenia dotyczące poszczególnych rodzajów kamic. Zmiana nawyków żywieniowych stanowi jeden z głównych czynników pomagających w walce z chorobą, dlatego autorzy przygotowali proste przepisy na różnorodne potrawy, które każdy wykona z łatwością. Do przyrządzenia zdrowych posiłków zachęcają dołączone zdjęcia gotowych już dań mogących wzbogacić jadłospis zarówno chorych, jak i domowników oraz gości. Dodatkowo na końcu publikacji znajdują się dzienniczek mikcji i tabela z wyzwaniem wodnym, dzięki którym osoby z kamicą układu moczowego są w stanie kontrolować prawidłową ilość przyjmowanych płynów.
Mistrzowie wrocławskiej medycyny
Autor: Jerzy Bogdan Kos
Wrocław 2022
ISBN: 978-83-7055-609-9
Liczba stron: 448
Format: B5
Oprawa: twarda/miękka
139 zł
Książka stanowi zbiór 60 biogramów wybitnych postaci związanych z wrocławską medycyną. Nad publikacją do ostatnich swoich dni pracował dr Jerzy Bogdan Kos, który był odpowiedzialny za gromadzenie i opracowywanie materiałów. Niestety, nie udało mu się dokończyć dzieła przed śmiercią, lecz dzięki wysiłkom redaktorów, możemy zapoznać się z biogramami w ujednoliconej formie. Życiorysy osób zawierają informacje o losach uczonych w różnych okresach historycznych, przebiegu ich kariery naukowej, a także są wzbogacone o pochodzące z licznych źródeł anegdoty odnoszące się zarówno do życia prywatnego, jak i zawodowego. Dzięki publikacji poznajemy rozmaite oblicza mistrzów wrocławskiej medycyny, którzy niewątpliwe przyczynili się do jej znacznego rozwoju.
Ćwiczenia z chemii kosmetycznej
dla kierunku kosmetologia
Autorki: Magdalena Malik, Agata Kozioł
Wrocław 2022
ISBN: 978-83-7055-671-6
Liczba stron: 34
Format: B5
Oprawa: miękka
20 zł
Niniejsze opracowanie zawiera ćwiczenia, które odnoszą się jedynie do części zagadnień z chemii kosmetycznej poruszanych na I i II roku studiów na kierunku kosmetologia. W czasie ćwiczeń oraz wykładów student pozna podstawowe pojęcia z chemii kosmetycznej, a niniejszy skrypt pozwoli mu zapoznać się z zasadami bezpiecznego obchodzenia się z surowcami w laboratorium chemicznym, nabyć umiejętności potrzebne do pracy laboratoryjnej oraz dostarczy informacji o właściwościach związków nieorganicz¬nych i organicznych, a także surowców kosmetycznych. Książka ma również ułatwić naukę obserwacji przebiegu procedury otrzymywania kosmetyków oraz prawidłowego wyciągania z niej wniosków i ewentualnego wprowadzania modyfikacji do receptury na podstawie ogólnego wyniku wykonanego ćwiczenia.
Ćwiczenia laboratoryjne z chemii nieorganicznej i organicznej
dla kierunków dietetyka i kosmetologia
Autorki: Magdalena Malik, Agata Kozioł
Wrocław 2022
ISBN: 978-83-7055-667-9
Liczba stron: 42
Format: B5
Oprawa: miękka
20 zł
Niniejsze opracowanie stanowi zbiór wybranych ćwiczeń z zakresu chemii nieorganicznej i organicznej, które są jedynie zarysem zagadnień z chemii poruszanych na I roku studiów na kierunkach dietetyka i kosmetologia. Celem nauczania chemii nieorganicznej i organicznej jest zapoznanie słuchaczy z teoretycznymi podstawami, niezbędnymi do studiowania przedmiotów zawodowych. Książka ma również ułatwić naukę obserwacji przebiegu eksperymentu oraz prawidłowego wyciągania wniosków z obserwacji. Stopień trudności oraz zakres materiału zostały dopasowane do wymogów kierunków studiów z dziedziny nauk o zdrowiu, na których chemia nieorganiczna i organiczna są naukami pomocniczymi.
Wprowadzenie do hematologii
Redakcja naukowa: Tomasz Wróbel, Maria Podolak-Dawidziak, Marta Sobas
Wrocław 2021
ISBN: 978-83-7055-623-5
Liczba stron: 218
Format: B5
Oprawa: miękka
75 zł
Jak deklarują redaktorzy naukowi we wstępie, celem publikacji jest „opis procesu rozpoznawania i leczenia chorób, którymi na co dzień zajmuje się hematolog. [...] Warto zapoznać się ze zmianami w układzie krwiotwórczym i chłonnym, bowiem pomoże to w praktyce lekarza każdej specjalności”. Osobom szczególnie zainteresowanym hematologią autorzy polecają uczestnictwo w Studenckim Kole Naukowym Hematologii Onkologicznej.
Opowieści przesiane. O medycynie ze Zbigniewem Rudkowskim rozmawia Urszula Glensk
Wrocław 2021
ISBN: 978-83-7055-647-1
Liczba stron: 272
Format: B5
Oprawa: twarda
150 zł
Książka jest zapisem wywiadu prof. Urszuli Glensk, wykładowczyni Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, badaczki literatury dokumentalnej i laureatki Nagrody Historycznej „Polityki”, z prof. Zbigniewem Rudkowskim, wybitnym pediatrą i specjalistą chorób zakaźnych. Z życzliwej rozmowy tych dwojga wyłania się, niczym przesiana przez sito, opowieść o kolejach losu medycyny oraz całym życiu profesora – dzieciństwie we Lwowie i ogarniętym wojną Łańcucie, przeprowadzce do Chorzowa, młodości w Krakowie i we Wrocławiu, pracy w ośrodku dla koreańskich sierot w Płakowicach oraz szpitalu powiatowym w Lwówku Śląskim, a przede wszystkim karierze zawodowej w I Klinice Pediatrycznej prof. Hanny Hirszfeldowej. Ostatni rozdział, zatytułowany „Notatki podróżne”, to wspomnienia prof. Rudkowskiego z zagranicznych wyjazdów: do Francji, Włoch, Niemiec, na Kubę i do Maroka. Choć fakty i wyraźne wspomnienia są mocnym szkieletem tej książki, nie brakuje w niej składowych bardziej miękkich, ulotnych – zabawnych historii, ciepłych zdjęć, zapamiętanych smaków. Rozmówcy przywołują w opowieści wiele nazwisk – osób, które uczestniczyły w przedstawionych wydarzeniach, lecz także tych, które zdecydowały się je opisać.
Aktualne wyzwania współczesnej geriatrii
Aktualne wyzwania współczesnej geriatrii
Redakcja naukowa: Małgorzata Sobieszczańska, Iwona Pirogowicz
Wrocław 2021
ISBN: 978-83-7055-635-8
Liczba stron: 356
Format: B5
Oprawa: miękka
161 zł
W miarę komfortową starość może zapewnić nam prozdrowotny styl życia, godne warunki socjoekonomiczne oraz odpowiednio zorganizowana i finansowana opieka zdrowotna. Polskie statystyki nie napawają optymizmem. Na mężczyzn w wieku 65 lat czeka tylko 52% dalszego życia w zdrowiu, a na kobiety zaledwie 44%. Nadal nie funkcjonuje zintegrowany i nacechowany holistycznym podejściem system opieki nad ludźmi starszymi. Nie tracimy jednak nadziei na lepsze jutro dla osób starszych. Niniejsza monografia dostarcza aktualnej wiedzy geriatrycznej, która może okazać się pomocna dla tych pracowników ochrony zdrowia, studentów i decydentów, którym nie jest obojętny los seniorów.
Filozofia moralna jako źródło etyki lekarskiej
Filozofia moralna jako źródło etyki lekarskiej
Autor: Jarosław Barański
Wrocław 2021
ISBN: 978-83-7055-648-8
Liczba stron: 311
Format: B5
Oprawa: miękka
150 zł
Książka ta jest skromnym głosem dotyczącym moralnych wymagań, których spełnienie jest niezbędne, aby uprawiać zawód lekarza. Autor rozpisuje się na temat źródeł refleksji etycznej nad zaletami i wadami tych, którzy swoje siły poświęcają chorym i cierpiącym. Jest głosem uwzględniającym nade wszystko myśl polską, czasami zagubioną bądź skazaną na milczenie na bibliotecznych półkach. Kilkuletnie badania były więc swoistą archeologią myśli lekarskiej, mającą nade wszystko uzasadniać, że refleksja teoretyczna, zwana filozofią moralną, a dawniej najczęściej nauką obyczajową, historycznie wytworzyła przedmiot etyki lekarskiej.
Operacje estetyczne
Operacje estetyczne
Autorzy: Kazimierz Kobus, Katarzyna Kobus-Zaleśna
Wrocław 2021
ISBN: 978-83-7055-646-4
Liczba stron: 170
Format: B5
Oprawa: twarda
89 zł
„Operacje estetyczne” to bogato ilustrowana przykładami i wynikami leczenia książka, w której przedstawiono zasady i współczesne możliwości chirurgicznego poprawiania urody oraz odmładzania.
Zakotwienie szkieletowe w leczeniu ortodontycznym
Zakotwienie szkieletowe w leczeniu ortodontycznym. Wrocławska modyfikacja wszczepiania TISAD
Redakcja naukowa: Joanna Antoszewska
Wrocław 2013 (dodruki: 2015, 2018, 2021)
ISBN: 978-83-7055-517-7
Liczba stron: 126
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
30 zł
Do powstania podręcznika „Zakotwienie szkieletowe w leczeniu ortodontycznym. Wrocławska modyfikacja wszczepiania TISAD” istotnie przyczyniło się coraz większe zainteresowanie środowiska ortodontów problematyką biomechaniki leczenia wad zgryzu. Jest to pierwsze polskojęzyczne wydanie, w którym omówiono szczegółowo problem wszczepiania elementów tymczasowego wewnątrzustnego zakotwienia szkieletowego zarówno w aspekcie naukowym, jak i klinicznym. Podręcznik jest wynikiem współpracy polskich i zagranicznych ekspertów, dla których problem zakotwienia jest jednym z głównych przedmiotów zainteresowań badawczych.
Oncogenetics. Clinical Theory and Practice
Oncogenetics. Clinical Theory and Practice.
Academic Book for Medical Students

Redakcja naukowa: Agnieszka Stembalska, Karolina Pesz, Maria Małgorzata Sąsiadek
Wrocław 2021
ISBN: 978-83-7055-650-1
Liczba stron: 76
Format: B5
Oprawa: miękka
36 zł
Książka jest angielskim tłumaczeniem skryptu „Onkogenetyka. Teoria i praktyka kliniczna. Skrypt dla studentów medycyny” z 2019 r., przydatnym dla studentów English Division.
Otyłość i jej powikłania ze strony układu pokarmowego
Otyłość i jej powikłania ze strony układu pokarmowego
Redakcja naukowa: Elżbieta Poniewierka
Wrocław 2020
ISBN: 978-83-7055-627-3
Liczba stron: 78
Format: B5
Oprawa: miękka
29 zł
Otyłość jest zaliczenia do najpoważniejszych chorób niezakaźnych o charakterze przewlekłym i zajmuje 6. miejsce na liście czynników odpowiedzialnych za zgony na świecie. Książka podejmuje temat otyłości i powikłań z nią związanych, takich jak kamica żółciowa, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby czy choroby trzustki.
Architektura w służbie nauki. Dawny Wydział Medyczny we Wrocławiu
Architektura w służbie nauki.
Dawny Wydział Medyczny we Wrocławiu

Autor: Małgorzata Wójtowicz
Wrocław 2020
ISBN: 978-83-65730-19-0
Liczba stron: 510
Format: A4
Oprawa: twarda
Można ją nabyć
w Księgarni Muzeum Architektury we Wrocławiu
-
Tematem książki jest przedstawienie wrocławskiego zespołu instytutów i klinik dawnego uniwersyteckiego Wydziału Medycznego i umieszczenie go na szerokim tle podobnych inwestycji urbanistycznych „dzielnic instytutów i klinik” w niemieckich miastach uniwersyteckich. Wykazanie zarówno jego charakterystycznych cech typologicznych, jak i twórczych rozwiązań. Udowodnienie tezy, że we Wrocławiu w latach 1887–1909 wybudowano jeden z najnowocześniejszych medycznych ośrodków uniwersyteckich Niemiec, szczególnie wyróżniający się w Europie pod względem założenia urbanistycznego i funkcjonalnej architektury. Najistotniejszym zagadnieniem – stąd wywodzi się tytuł książki – jest specyfika funkcjonalnej architektury wrocławskich budynków instytutów i klinik. Decydujący był sposób, w jaki ich twórcy ustosunkowali się do nowych trendów w tego typu obiektach oraz wybrali obowiązujący styl architektoniczny. Projekt każdego budynku był wykonywany zgodnie z programem użytkowym sformułowanym przez profesora kierującego instytutem lub kliniką, z nim konsultowany i przez niego zatwierdzany. Jak dobrze ta architektura służyła nauce, świadczy fakt, że dotąd zespół przy ul. Tytusa Chałubińskiego jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego, od 2008 roku wspomaganą przez nowy gmach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.
 
Onkogenetyka. Teoria i praktyka kliniczna
Onkogenetyka. Teoria i praktyka kliniczna.
Skrypt dla studentów medycyny

Redakcja naukowa: Agnieszka Stembalska, Karolina Pesz, Maria Małgorzata Sąsiadek
Wrocław 2019
ISBN: 978-83-7055-613-6
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
30 zł
Ta wersja skryptu z genetyki onkologicznej obejmuje nie tylko genetyczne podstawy transformacji nowotworowej, ale także opis najczęstszych dziedzicznych predyspozycji do nowotworów wraz z poradnictwem genetycznym oraz podstawami postępowania onkologicznego personalizowanego, opartego  na wynikach badań genetycznych. Wyboru tematów oraz ich zakresu dokonał zespół nauczycieli akademickich Katedry i Zakładu Genetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Ze skalpelem po świecie
Ze skalpelem po świecie
Autor: Kazimierz Kobus
Wrocław 2019
ISBN: 978-83-7055-606-8
Liczba stron: 182
Format: B5
Oprawa: twarda
88 zł
Kazimierz Kobus, autor książki, miał sporo okazji, aby być świadkiem, a niekiedy nawet uczestniczyć w powstawaniu i rozwoju wydarzeń, które wywarły ogromny wpływ na kształt szeroko rozumianej chirurgii plastycznej. Poza licznymi zjazdami i wykładami dane mu było operować pacjentów w ośmiu krajach – począwszy od zasobnej Szwajcarii aż po ubogi Niger. Podczas pobytu na stypendiach, kontraktach i zaproszeniach, poza okazją do nauki, miał możność zaglądania za kulisy poczynań chirurgicznych, a przy tym obserwacji życia codziennego.
Medical Biology
Medical Biology
Redakcja naukowa: Andrzej Hendrich
Wrocław 2019 (dodruk 2021)
ISBN: 978-83-7055-608-2
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
40 zł
„Medical Biology” to nie tylko kolejna edycja anglojęzycznego skryptu wydanego w latach 2006 i 2009. Ponieważ biologia molekularna i genetyka rozwijają się bardzo dynamicznie, autorzy doszli do wniosku, że zamiast „odświeżać” poprzednie wydanie, muszą uzupełnić je o ogólny rozdział poświęcony metodom biologii molekularnej. Głównym celem tej książki jest zapoznanie studentów medycyny i stomatologii z podstawowymi pojęciami dotyczącymi genetyki klasycznej i molekularnej. Ambicją twórców nie było opisanie całego obszaru współczesnej genetyki i biologii molekularnej – treść podręcznika wpisuje się w program I roku studiów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Z tego powodu nie zawiera wszystkich informacji zazwyczaj obecnych w podręcznikach do genetyki (np. aspekty kliniczne zostały opisane zdawkowo, ponieważ nie są uwzględnione w programie I roku). Autorzy żywią nadzieję, że pomimo tych ograniczeń ta książka będzie przydatna dla studentów i pomoże im w nauce genetyki i biologii molekularnej w stopniu wystarczającym do zrozumienia ich wielorakich zastosowań w przyszłości.
 
Dietetics and Nutrition. Compendium
Dietetics and Nutrition. Compendium
Redakcja naukowa: Elżbieta Poniewierka, Katarzyna Neubauer
Wrocław 2019
ISBN: 978-83-7055-607-5
Liczba stron: 135
Format: B5
Oprawa: miękka
45 zł
Podstawą utrzymania zdrowia jest odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną, a także profilaktyka i leczenie wielu chorób. Dieta i odżywianie mogą być również integralną częścią strategii terapeutycznych. Czy istnieją konkretne wytyczne dla pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego lub chorobami nerek? Jaką dietę zalecać osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, osteoporozę czy choroby neurologiczne? Czy niedożywienie jest istotnym problemem klinicznym? Jak powinno wyglądać odżywianie w okresie okołooperacyjnym? Kompendium (w języku angielskim) w sposób syntetyczny odpowiada na te pytania, ale porusza także szerzej inne zagadnienia, i może być przydatne dla studentów, dietetyków i lekarzy.
 
Endokrynologia w praktyce klinicznej. Podręcznik dla studentów
Endokrynologia w praktyce klinicznej.
Podręcznik dla studentów

Redakcja naukowa: Marek Bolanowski, Justyna Kuliczkowska-Płaksej
Wrocław 2019
ISBN: 978-83-7055-399-9
Liczba stron: 410
Format: B5
Oprawa: miękka
79 zł

Podręcznik [...] obejmuje praktycznie całą endokrynologię, a poszczególne działy i tematy opisane są bardzo zwięźle. Umożliwia to szybkie przyswojenie najważniejszych wiadomości, przydatnych również w pracy lekarza nieendokrynologa, który spotyka w swojej praktyce chorych z zaburzeniami budowy i funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Bardzo dużą zaletą książki jest fakt, że nie ma w niej praktycznie niczego zbędnego; treść przez to, że zwięzła, w całości jest przydatna. Można go traktować jak kompendium. Inne podręczniki traktują osobno zaburzenia ze strony poszczególnych gruczołów wydzielania wewnętrznego – podwzgórze, przysadka, tarczyca, nadnercza itd., a tutaj w wielu przypadkach czytelnik rozwiązanie problemu znajdzie w jednym miejscu, np. hipertyreoza pierwotna sąsiaduje z hipertyreozą spowodowaną TSH-oma. Podobnie z hiperkortyzolemią pierwotną, wtórną lub czynnościową itd. Ułatwia to szybkie powiązanie stanu klinicznego i wyników badań dodatkowych z ich przyczyną, a tym samym szybkie podjęcie leczenia chorego. Na dodatek żądane informacje dzięki przejrzystemu układowi książki można znaleźć bardzo szybko. Jest to dla studentów i młodych lekarzy bardzo przydatne.

70 lat Wydziału Farmaceutycznego. 37 lat Oddziału Analityki Medycznej
70 lat Wydziału Farmaceutycznego. 37 lat Oddziału Analityki Medycznej
Wrocław 2017
ISBN: 978-83-7055-319-7
Liczba stron: 104
Format: B5
Oprawa: twarda
49 zł
Książka jest pamiątkową publikacją wydaną z okazji jubileuszu 70-lecia Wydziału Farmaceutycznego oraz 37-lecia Oddziału Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Laboratory Manual for the Second-year Students of English Division Medical Studies
Laboratory Manual
for the Second-year Students of English Division Medical Studies

Redakcja naukowa: Andrzej Gamian, Izabela Berdowska, Małgorzata Matusiewicz
Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-287-9
Liczba stron: 124
Format: B5
Oprawa: miękka
20 zł
Skrypt dla studentów II roku studiów medycznych English Division (w języku angielskim) szczegółowo opisuje zasady pracy w laboratorium.
Laboratorium z biochemii dla studentów farmacji
Laboratorium z biochemii dla studentów farmacji
Redakcja naukowa: Jakub Gburek
Wrocław 2011
ISBN: 978-83-7055-540-5
Liczba stron: 168
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
30 zł
Książka jest skryptem dla studentów farmacji, niezbędnym do efektywnego uczestnictwa w ćwiczeniach. Zawiera 12 ćwiczeń oraz zagadnienia do samodzielnego przygotowania.
Biochemia laboratoryjna. Podręcznik dla studentów analityki medycznej
Biochemia laboratoryjna.
Podręcznik dla studentów analityki medycznej

Redakcja naukowa: Agnieszka Piwowar
Wrocław 2011 (dodruk: 2022)
ISBN: 978-83-7055-524-5
Liczba stron: 196
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
50 zł
Publikacja skierowana do studentów analityki medycznej to kompletny i nowoczesny podręcznik z biochemii laboratoryjnej zawierający wszystkie informacje z zakresu biochemii ogólnej niezbędne do zrealizowania praktycznych aspektów tego przedmiotu przewidzianych w programie nauczania. Oprócz tego zawiera on także wiedzę na temat współczesnego zastosowania omawianych biocząstek w medycynie i farmacji.
Psychodermatologia
Psychodermatologia
Autorzy: Jacek Szepietowski, Przemysław Pacan, Adam Reich, Magdalena Grzesiak
Wrocław 2012 (dodruk: 2019)
ISBN: 978-83-7055-453-8
Liczba stron: 250
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: twarda
53 zł
Podręcznik „Psychodermatologia” jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie środowiska medycznego problematyką połączeń symptomatologii dermatologicznej z psychiatryczną i psychologiczną. Jest to pierwsza pozycja książkowa na naszym rodzimym rynku wydawniczym całościowo, a zarazem zwięźle, omawiająca problematykę psychodermatologii. Podręcznik został przygotowany wspólnie przez specjalistów dermatologii i psychiatrii wrocławskiego ośrodka akademickiego jako pozycja wieńcząca wieloletnią współpracę naukową i kliniczną. Aby książka była przejrzysta, na samym początku autorzy przedstawili zasady badania psychiatrycznego i dermatologicznego. Przygotowanie podręcznika ze styku dyscyplin medycznych nie jest łatwe, wymaga długich dysput dążących do wypracowania wspólnego stanowiska, dlatego autorzy starali się w treści podręcznika zawrzeć elementy ważne i ciekawe zarówno dla dermatologów, jak i psychiatrów. Książka jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: lekarzy dermatologów, lekarzy psychiatrów, lekarzy specjalizujących się w powyższych dyscyplinach medycznych, a także psychologów klinicznych oraz studentów medycyny i psychologii. Publikacja jest wartościowym kompendium wiedzy medycznej, przydatnym w codziennej praktyce klinicznej. Autorzy, zachęcając do lektury, mają nadzieję, że przedstawiona wiedza z zakresu psychodermatologii przyczyni się do holistycznego podejścia do chorych, o które w dzisiejszych czasach coraz trudniej. Ksiązka zawiera kolorowe ryciny ilustrujace choroby dermatologiczne oraz manifestacje skórne zaburzeń psychicznych. Cennym uzupełnieniem podręcznika są załączniki, czyli polskie wersje uznanych skal i kwestionariuszy, takich jak: VAS, DLQI, SCALPDEX i inne.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w anegdocie
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w anegdocie
Redakcja: Adam Szeląg, Ewa Chlebda-Sieragowska
Wrocław 2018
ISBN: 978-83-7055-395-1
Liczba stron: 222
Format: B5
Oprawa: twarda
50 zł
Uczelnia została ukazana w książce przez pryzmat anegdot, z których można się dowiedzieć co nieco o niespotykanych dzisiaj zwyczajach panujących w dawnej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wyłania się z nich trochę inny świat, którego dzisiaj już nie ma, ale pozostał w pamięci autorów historyjek. Ich treść wprost udowadnia, że skądinąd surowi profesorowie to zwykli ludzie ze swoimi pasjami i słabościami, których poznanie było możliwe tylko przy bezpośrednim kontakcie: profesor – student, mistrz – uczeń.
Wrodzone zarośnięcie przełyku. Praktyczny przewodnik
Wrodzone zarośnięcie przełyku.
Praktyczny przewodnik

Redakcja naukowa: Robert Śmigiel, Dariusz Patkowski
Wrocław 2018
ISBN: 978-83-7055-394-4
Liczba stron: 313
Format: B5
Oprawa: miękka
53 zł
Założeniem redaktorów było, aby książka była praktycznym przewodnikiem pomocnym wszystkim zaangażowanym w pomoc dzieciom z zarośnięciem przełyku – zarówno lekarzom (w tym lekarzom pierwszego kontaktu), jak i terapeutom (np.: rehabilitantom, dietetykom, nauczycielom, psychologom) oraz rodzicom i opiekunom dzieci z zarośnięciem przełyku (bardzo ważna grupa odbiorców). W książce zamieszczono rozdziały dotyczące aspektów badawczych, medycznych i praktycznych zarośnięcia przełyku. Rozdziały poświęcone embriologii, biologii molekularnej i genetyce oraz diagnostyce i leczeniu tej wady są adresowane przede wszystkim do specjalistów […]. W książce znajdują się również rozdziały interesujące i przystępne dla Czytelnika niemedyka, a poświęcone omówieniu aspektów praktycznych opieki prenatalnej i postnatalnej, w tym opieki długoterminowej nad dziećmi z zarośnięciem przełyku, a także elementów poradnictwa genetycznego i przygotowania rodziców do kolejnej ciąży.
Żywienie człowieka i analiza żywności. Wybrane zagadnienia
 
Żywienie człowieka i analiza żywności. Wybrane zagadnienia
Wrocław 2018
ISBN: 978-83-7055-391-3
Liczba stron: 222
Format: B5
Oprawa: miękka
40 zł
Podręcznik zawiera wybrane zagadnienia z bromatologii, czyli nauki o żywności (w języku greckim: broma – żywność, pożywienie, logos – nauka), jej jakości odżywczej i zdrowotnej. Przedstawiono w nim najważniejsze metody ilościowe i jakościowe stosowane w analizie żywności do oznaczania zawartości składników odżywczych i zanieczyszczeń, a także do oceny sposobu żywienia człowieka. Podręcznik zawiera także zasady prawidłowego żywienia, zagadnienia związane z interakcją leków z pożywieniem oraz elementy analizy sensorycznej żywności. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunku farmacja i dietetyka, a także innych związanych z analizą żywności. Wiedza na temat zależności: żywienie – zdrowie, a także: żywienie – leki – zdrowie daje możliwość wykorzystania jej w opiece farmaceutycznej i profilaktyce zdrowotnej.
Chirurgia dziecięca. Podręcznik dla studentów
Chirurgia dziecięca.
Podręcznik dla studentów

Redakcja naukowa: Jerzy Czernik
Wrocław 2008 (dodruk: 2018)
ISBN: 978-83-7055-401-9
Liczba stron: 356
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
75 zł
Podręcznik daje wyczerpujący przegląd wybranych zagadnień będących istotą chirurgii dziecięcej oraz w pełni odzwierciedla postęp w rozwoju tej dziedziny w okresie ostatnich dziesięciu lat i obejmuje, oprócz metod standardowej diagnostyki, także diagnostykę i leczenie prenatalne wad oraz przedstawia nowe techniki określane mianem małoinwazyjnych, między innymi zabiegi endoskopowe oraz laparo- i torakoskopowe. Autorzy przedstawiają zagadnienia w sposób przejrzysty, oparty na pełnej znajomości tematu oraz własnym bogatym doświadczeniu dydaktycznym i zawodowym. Poszczególne rozdziały są bogato ilustrowane kolorowymi i czarno-białymi rycinami.
Chemia kliniczna dla studentów analityki medycznej
Chemia kliniczna dla studentów analityki medycznej.
Podstawy walidacji metody. Metody oznaczania wybranych parametrów biochemicznych

Redakcja naukowa: Agnieszka Sapa
Wrocław 2018
ISBN: 978-83-7055-503-0
Liczba stron: 342
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
70 zł
Podręcznik umożliwia usystematyzowanie wiedzy na temat podstawowych badań biochemicznych wykonywanych w laboratoriach medycznych oraz wybranych parametrów oznaczanych technikami immunochemicznymi. Alfabetyczne ujęcie omawianych parametrów ułatwia poszukiwanie informacji. Każdy parametr opatrzono wstępem dotyczącym jego fizjologii i patofizjologii, przedstawiono wskazania do oznaczenia, wymagania dotyczące materiału badanego, a następnie metody oznaczeń i zagadnienia dotyczące klinicznej interpretacji wyników. Załączono ponadto równania przydatne do wykonywania obliczeń, których znajomość jest niezbędna pracownikom laboratoriów medycznych. Podręcznik wprowadza także Czytelnika w podstawy walidacji metody.
Moja akademia
Moja akademia
Autor: Bogdan Łazarkiewicz
Wrocław 2017
ISBN: 978-83-7055-239-8
Liczba stron: 228
Format: B5
Oprawa: twarda
55 zł
Książka pod tytułem „Moja akademia” powstała na podstawie poprawionych i uzupełnionych 48 artykułów, które ukazywały się co miesiąc w latach 2012–2016 w „Gazecie Uczelnianej” wydawanej przez Akademię Medyczną im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
 
Handbook of Chemistry for Students Faculty of Medicine and Faculty of Dentistry
Handbook of Chemistry
for Students Faculty of Medicine and Faculty of Dentistry

Redakcja naukowa: Iwona Kątnik-Prastowska
Wrocław 2017
ISBN: 978-83-7055-295-4
Liczba stron: 282
Format: B5
Oprawa: miękka, lakierowana
40 zł
Każdy rozdział podręcznika został podzielony na trzy podstawowe sekcje. Pierwsza z nich, zatytułowana „Zrozumienie problemu”, stanowi wprowadzenie do ćwiczeń laboratoryjnych. W tej części studenci mogą się zapoznać z budową i właściwościami fizykochemicznymi niektórych biomolekuł występujących w ludzkich tkankach i płynach ustrojowych. Część „Ćwiczenia laboratoryjne” zawiera opis doświadczeń chemicznych, które należałoby przeprowadzić podczas zajęć praktycznych. W ostatniej części studenci znajdą zagadnienia i pytania, które pomogą im się uczyć i utrwalić zdobytą wiedzę.
Biochemia kliniczna. Podręcznik do ćwiczeń dla studentów Oddziału Analityki Medycznej
Biochemia kliniczna.
Podręcznik do ćwiczeń dla studentów Oddziału Analityki Medycznej

Wrocław 2017
ISBN: 978-83-7055-298-5
Liczba stron: 132
Format: B5
Oprawa: miękka
27 zł
Książka składa się z 14 rozdziałów. Każdy z nich zawiera dwie części: teoretyczną, wprowadzającą studenta w tematykę wybranego zagadnienia, oraz praktyczną, przedstawiającą szczegółowo metodykę oznaczania wybranych parametrów biochemicznych. Doświadczenia są opisane bardzo przejrzyście, co ułatwia ich prawidłowe wykonanie przez studentów i właściwą interpretację uzyskanych wyników. Tematyka poszczególnych rozdziałów dotyczy zagadnień diagnostycznych istotnych z punktu widzenia praktycznego i naukowego. Uwzględnia nowoczesne metody stosowane w badaniach biochemicznych (np. proteomikę, powierzchniowy rezonans plazmonów), które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w medycznych laboratoriach diagnostycznych, służąc pomocą przede wszystkim pacjentom, jak i w laboratoriach naukowo-badawczych.
Elementy chemii fizycznej dla studentów farmacji i analityki medycznej
Elementy chemii fizycznej
dla studentów farmacji i analityki medycznej

Redakcja naukowa: Witold Musiał
Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-543-6
Liczba stron: 162
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
20 zł
Książka na pewno przyda się studentom pierwszych lat farmacji, a być może zainteresuje także studentów innych praktycznych kierunków przyrodniczych nakierowanych na pogranicze biologii, chemii i medycyny. Przedstawione treści dotyczące chemii fizycznej dobrze dostosowano do potrzeb studentów farmacji. Umiejętne połączenie treści teoretycznych i opisów ćwiczeń, uporządkowane wzory sprawozdań, a także wyjaśnienie zagadnień rachunkowych z pewnością ułatwią młodzieży akademickiej studiowanie tego trudnego i bardzo ważnego przedmiotu, jakim jest chemia fizyczna.
Psychiatria. Podręcznik akademicki
Psychiatria.
Podręcznik akademicki

Redakcja naukowa: Andrzej Kiejna, Krzysztof Małyszczak
Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-207-7
Liczba stron: 496
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
40 zł
Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów, zespół Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przygotował niniejszy podręcznik, który jest syntetycznym opracowaniem tematyki związanej z przedmiotem psychiatria realizowanym programowo na studiach medycznych i na niektórych kierunkach uniwersyteckich (psychologia, prawo, muzykoterapia).
Skrypt do ćwiczeń z syntezy i technologii środków leczniczych
Skrypt do ćwiczeń z syntezy i technologii środków leczniczych
Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-546-7
Liczba stron: 270
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
Wydanie II poprawione i uzupełnione
30 zł
W skrypcie omówiono główne zasady technologiczne, zasady sporządzania schematów procesów technologicznych i bilansów materiałowych w produkcji niektórych środków leczniczych. Podano również przykład sporządzania instrukcji technologicznej produkcji preparatu Butapirazol z uwzględnieniem metod analizy końcowego produktu oraz przepisów BHP.
Ćwiczenia z biochemii. Skrypt dla studentów II roku Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Ćwiczenia z biochemii.
Skrypt dla studentów II roku Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-390-6
Liczba stron: 80
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
20 zł
Skrypt skierowany do studentów II roku Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odpowiada planowi ćwiczeń z biochemii w Katedrze Biochemii Lekarskiej.
Technologia postaci leku. Materiały do zajęć praktycznych
Technologia postaci leku.
Materiały do zajęć praktycznych

Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-583-2
Liczba stron: 138
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
25 zł
Skrypt autorstwa pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest kierowany przede wszystkim do studentów IV roku farmacji – uczestników ćwiczeń z technologii postaci leku. Czytelnicy znajdą w skrypcie definicje i charakterystyki postaci leków, podstawowe metody produkcji i obowiązujące badania jakościowe odnoszące się do różnych form leków. Wszystkie informacje opierają się na najnowszej literaturze, m.in. na „Farmakopei Polskiej X”.
Ćwiczenia z biochemii. Skrypt dla studentów Wydziału Lekarskiego
Ćwiczenia z biochemii.
Skrypt dla studentów Wydziału Lekarskiego

Wrocław 2016
ISBN: 978-83-7055-551-1
Liczba stron: 140
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
30 zł
Autorzy zapewniają, że dobre opanowanie podstaw  biochemii ma istotne znaczenie dla przyszłych lekarzy, gdyż ta dziedzina nauki pomaga w wyjaśnieniu i zrozumieniu klinicznych aspektów procesów metabolicznych. Dobrze zinterpretowane wyniki badań laboratoryjnych są ponadto integralnym elementem postępowania diagnostycznego, jak również są niezbędne do prawiidłowej oceny zastosowanej terapii.
Dietetyka kliniczna
Dietetyka kliniczna
Redakcja naukowa: Elżbieta Poniewierka
ISBN: 978-83-7055-559-7
Wrocław 2016 (dodruk 2019)
Liczba stron: 172
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
25 zł
Pomysł napisania podręcznika wynikł z tego, ze współczesna medycyna nie może być odizolowana od żywienia jako ważnej składowej leczenia choroby. Lekarz, zanim skieruje pacjenta do dietetyka, powinien potrafić przekazać mu podstawowe zalecenia żywieniowe. W kwestii żywienia lekarz i dietetyk powinni mówić jednym głosem, aby uniknąć nieprawidłowości, które w sposób istotny mogą wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.
Podręcznik laboratoryjny z chemii medycznej dla studentów I roku Wydziału Lekarskiego i Lekarsko-Stomatologicznego
Podręcznik laboratoryjny z chemii medycznej
dla studentów I roku Wydziału Lekarskiego i Lekarsko-Stomatologicznego
Redakcja naukowa: Iwona Kątnik-Prastowska
Wrocław 2015
ISBN: 978-83-7055-495-8
Liczba stron: 248
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
Wydanie II poprawione
30 zł
Podręcznik laboratoryjny z chemii medycznej dla studentów I roku studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego obejmuje następujące zagadnienia:
  • roztwory wodne jako środowisko zycia,
  • roztwory buforowe,
  • reakcje chemiczne cukrowców w układach biologicznych,
  • właściwości fizykochemiczne białek.
Lab Manual for the Students of Dentistry of Medical studies English Division
Lab Manual
for the Students of Dentistry of Medical Studies English Division

ISBN: 978-83-7055-455-2
Wrocław 2014
Liczba stron: 98
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
15 zł
Skrypt dla studentów II roku anglojęzycznych studiów – kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego szczegółowo opisuje zasady pracy w laboratorium.
Neonatologia. Podręcznik dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarzy specjalizujących się w neonatologii, pediatrii, medycynie rodzinnej
Neonatologia.
Podręcznik dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarzy specjalizujących się w neonatologii, pediatrii, medycynie rodzinnej

Redakcja naukowa: Barbara Królak-Olejnik
Wrocław 2016 (dodruk 2021)
ISBN: 978-83-7055-527-6
Liczba stron: 264
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
40 zł
Podręcznik dla studentów kierunku lekarskiego opisuje między innymi takie zagadnienia, jak fizjologia okresu płodowego, badanie fizykalne noworodka, zakażenia okresu noworodkowego czy leczenie żywieniowe noworodka.
Neurotraumatologia. Cz. 2. Urazy czaszkowo-mózgowe i twarzowo-czaszkowe
Neurotraumatologia. Cz. 2.
Urazy czaszkowo-mózgowe i twarzowo-czaszkowe.
Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy

Redakcja naukowa: Władysław Berny, Jerzy Rudnicki, Lesław W. Zub
Wrocław 2014
ISBN: 978-83-7055-511-5
Liczba stron: 256
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
49 zł
Tematyka podręcznika jest niezwykle aktualna ze względu na narastającą liczbę chorych z urazami czaszkowo-mózgowymi. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a zwłaszcza izb przyjęć szpitali i szpitalnych oddziałów ratunkowych, powinni, przynajmniej w podstawowym wymiarze, znać zagadnienia związane z diagnostyką i wstępnym postępowaniem z takimi chorymi. Niniejszy podręcznik jest wyjątkowo bogato ilustrowany, co podwyższa jego praktyczną wartość, zwłaszcza dla studentów różnych wydziałów naszej uczelni.
Rehabilitation for Medical Students
Rehabilitation for Medical Students
Redakcja naukowa: Zdzisława Wrzosek, Janusz Bolanowski, Edyta Sutkowska
Wrocław 2011
ISBN: 978-83-7055-516-0
Liczba stron: 302
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
34 zł
Udostępnienie niniejszego podręcznika powinno przyczynić się do lepszego zrozumienia zasad funkcjonowania procesu rehabilitacji, zasadnego ich stosowania, a tym samym do poprawy wyników leczenia i szeroko rozumianej jakości życia osób z niepełnosprawnością. Są to oczekiwania autorów, którzy proszą korzystających z podręcznika – studentów anglojęzycznych – o uwagi dotyczące jego treści, zakresu i formy.
Vademecum umiejętności praktycznych lekarza rodzinnego
Vademecum umiejętności praktycznych lekarza rodzinnego
Redakcja naukowa: Andrzej Steciwko
Wrocław 2007 (dodruki: 2009, 2012)
ISBN: 978-83-7055-432-3
Liczba stron: 382
Format: 17 × 24,5 cm
Oprawa: twarda
30 zł
Podręcznik jest skierowany do studentów Wydziału Lekarskiego oraz lekarzy specjalizujących się w medycynie rodzinnej. Książka ma ułatwić zdobywanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu procedur diagnostycznych i terapeutycznych wykonywanych samodzielnie przez lekarza rodzinnego. Podręcznik jest przydatnym narzędziem w zdobywaniu wiedzy przez każdego lekarza, który wypełnia obowiązek ustawicznego kształcenia.
Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej
Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej.
Skrypt dla studentów Wydziału Farmeceutycznego i Oddziału Analityki Medycznej

Autor: Zbigniew Sztuba
Wrocław 2006
ISBN: 978-83-7055-103-2
Liczba stron: 40
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
8 zł
Skrypt skierowany do studentów farmacji zawiera ćwiczenia i opisuje zasady rachunków w dziedzinie chemii analitycznej.
Ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki. Skrypt dla studentów medycyny
Ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki.
Skrypt dla studentów medycyny

Redakcja naukowa: Andrzej Hendrich, Krystyna Michalak
Wrocław 2005
ISBN: 978-83-7055-334-6
Liczba stron: 162
Format: 17 × 24 cm
Oprawa: miękka
25 zł
Ćwiczenia laboratoryjne są ważnym składnikiem programu biofizyki realizowanego na uczelniach medycznych. Program ćwiczeń został zmodyfikowany: wprowadzono ćwiczenia o tematyce dobieranej specjalnie pod kątem profilu studiów medycznych. Prawidłowe przygotowanie się do każdego z tych ćwiczeń wymaga od studenta poznania zagadnień określonych dla danego ćwiczenia z obowiązującego materiału. Ze względu na specyfikę ćwiczeń znalezienie w dostępnych podręcznikach niektórych zagadnień jest trudne lub wymaga zgromadzenia wiadomości z wielu książek. Skrypt opracowano, aby ułatwić przygotowanie się do ćwiczeń, usystematyzować gromadzoną wiedzę oraz ukazać cel prowadzonych doświadczeń. Zawiera opisy ćwiczeń laboratoryjnych prowadzonych na wszystkich wydziałach i kierunkach studiów medycznych.